Savvy Racing is very proud of the 47 starts that our syndicated horses have had in Black Type racing. To date we have only syndicated 13 horses with 6 (46.1%) of those having competed in Black Type. This includes Group 2 winners Pinmedown and Tokorangi, Group 3 winner Pinmedown and 6 Group placings with Pinmedown, Tokorangi and Sassy Merlot.

The full list of starters is below,

2018/19 Season

Group 1 – Pinmedown (Jake Bayliss) – Al Basti Equiworld Dubai New Zealand Oaks (Trentham)

Group 1 – Pinmedown (Michael Walker) – Queensland Oaks (Doomben)

Group 2 – Pinmedown (Jake Bayliss) – Cambridge Stud Eight Carat Classic (Ellerslie) – 1st 

Group 2 – Pinmedown (Jake Bayliss) – Valachi Downs Royal Stakes (Ellerslie)

Group 2 – Pinmedown (Michael Walker) – The Roses (Doomben)

Group 3 – Pinmedown (Jake Bayliss) – McKee Family Sunline Vase (Ellerslie) – 1st

Listed    –  Pinmedown (Matt Cameron) – Karaka Million 3yo Classic (Ellerslie) 

2019/20 Season     

Group 1 – Pinmedown (Mick Dee) – Cambridge Stud Zabeel Classic (Ellerslie) – 5th

Group 2 – Pinmedown (Cameron Lammas) – Cal Isuzu Stakes (Te Rapa) – 3rd

Group 3 – Pinmedown (Sam Spratt) – Eagle Technology Stakes (Ellerslie) – 4th 

Group 3 – Pinmedown (Cameron Lammas) – Skycity City of Auckland Cup (Ellerslie) – 5th

2020/21 Season

Group 1 – Pinmedown (Ryan Elliot) – Tarzino Trophy (Hastings)

Group 1 – Pinmedown (Ryan Elliot) – Windsor Park Plate (Hastings)

Group 1 – Tokorangi (Michael McNab) – Barneswood Farm 48th New Zealand 1000 Guineas (Riccarton) – 5th

Group 1 – Tokorangi (Andrew Calder) – Devan Plastics Levin Classic (Trentham) – 4th

Group 1 – Tokorangi (Andrew Calder) – Vodafone New Zealand Derby (Ellerslie)

Group 2 – Pinmedown (Taiki Yanagida) – Cal Isuzu Stakes (Te Rapa)

Group 2 – Run For Cover (Ryan Elliot) – Dundeel at Arrowfield Hawkes Bay Guineas (Hastings)

Group 2 – Tokorangi (Andrew Calder) – Legacy Lodge Waikato Guineas (Te Rapa) – 1st

Group 3 – Run For Cover (Matt Cameron) – Lucia Valentina Wellington Stakes (Otaki)

Group 3 – Pinmedown (Matt Cameron) – Franklin Auctions Counties Cup (Pukekohe)

Group 3 – Run For Cover (Shaun McKay) – Mitchell Family Bonecrusher Stakes (Ellerslie)

Group 3 – Tokorangi (Michael McNab) – Hawkes Bay Breeders Gold Trail Stakes (Hastings) – 4th

Group 3 – Tokorangi (Michael McNab) – Waikato Stud Soliloquy Stakes (Te Rapa) – 3rd

Listed    – Pinmedown (Brandon May) – Haunui Farm Karaka Classic (Pukekohe)

Listed    – Tokorangi (Andrew Calder) – Shaw’s Wire Rope Uncle Remus Stakes (Ellerslie) – 5th

2021/22 Season

Group 2 – Tokorangi (Daniel Moor) – Rose of Kingston Stakes (Flemington)

Group 2 – Sassy Merlot (Matt Cameron) – Life Direct Wellington Guineas (Trentham) – 3rd

Group 2 – Tokorangi (Mark Zahra) – Queen Of The South Stakes (Morphettville)

Group 3 – Sassy Merlot (Matt Cameron) – NZ Bloodstock Desert Gold Stakes (Trentham) – 2nd

Group 3 – Thatsallshewrote (Masa Hashizume) – McKee Family Sunline Vase (Ellerslie)

Group 3 – Sassy Merlot (Taiki Yanagida) – Inglis Sales Cambridge Breeders Stakes (Te Rapa)

Group 3 – Sassy Merlot (Taiki Yanagida) – Rydges Rotorua Stakes (Rotorua) – 2nd

Listed    – Sassy Merlot (Matt Cameron) – Shaw’s Wire Rope Uncle Remus Stakes (Ellerslie)

Listed    – Thatsallshewrote (Taiki Yanagida) – Grangewilliam Oak Prelude (Pukekohe) – 5th

Listed    – Sassy Merlot (Matt Cameron) – Stella Artois Mufhasa Stakes (Ellerslie)

2022/23 Season

Group 2 – Tokorangi (Daniel Stackhouse) – Furphy Let’s Elope Stakes (Flemington)

Group 2 – Tokorangi (Ethan Brown) – TAB Matriarch Stakes (Flemington) – 3rd

Group 3 – Sassy Merlot (Cameron Lammas) – Rotorua ITM Stakes (Rotorua)

Listed – Tokorangi (Michael Dee) – bet365 Seymour Cup (Apiam Bendigo)

Listed – Tokorangi (Daniel Moor) – Sportsbet Ballarat Cup (Ballarat)

Listed – Sassy Merlot (Cameron Lammas) – Hallmark Stud Handicap (Pukekohe)

Listed – Sassy Merlot (Temyia Taiaroa) – Bramco Granite and Marble Handicap (Awapuni)

2023/24 Season

Group 2 – Sassy Merlot (Craig Grylls) – Sweynesse Stakes (Te Rapa) – 5th

Group 2 – Force of Law (Naranjan Parmar) – Skycity Eclipse Stakes (Pukekohe) – 5th

Listed – Sassy Merlot (Ashvin Goindasamy) – Legacy Lodge Sprint (Te Rapa)

Listed – Force of Law (Matt Cameron) – 2yo Karaka Millions (Ellerslie)